Get Adobe Flash player

Переважна більшість людей знає, що стан зубів та слизової оболонки порожнини рота тісно пов'язані зі станом здоров'я всього організму. З одного боку, при поганому стані нервової, ендокринної систем, шлунково-кишкового тракту більш активно руйнуються зуби та кісткова тканина, що оточує та утримує зуб. З іншого, велика кількість хворих зубів, наявність вогнищ запалення в оточуючих зуб тканинах спричинюють захворювання нирок, серця, печінки. Втрата зубів, а отже, жувальної ефективності, провокує загострення захворювань шлунково-кишкового тракту.

На жаль, стан зубів дорослого населення погіршується з кожним роком. Зараз у кожного дорослого в середньому уражено карієсом 9 зубів, а 2,2 зуба вже видалені. В цих 9 уражених зубах нараховується в середньому 10,5 порожнини, з яких запломбовані тільки 6. Крім того, 60% дорослого населення потребують лікування пародонта (тканин, що оточують зуб).

Навіть у дітей шкільного віку в середньому 3-4 уражених постійних зуба, а на час закінчення школи кожна п'ята дитина має один видалений постійний зуб. Змінити ситуацію на краще, поліпшити здоров'я підростаючого покоління можна тільки методами первинної профілактики, де важливу роль грають ерудиція та відповідальність кожної людини як за себе, так і за своїх дітей.

Зрозуміло, що правильне харчування - запорука здоров'я, в тому числі й здорових зубів. Але це не значить, що їжа повинна бути дорога та у великій кількості. Всім, особливо дітям, треба давати продукти, що містять білки: м'ясо, рибу (15-20% білка), квасолю, горох, сою (22-23%), тверді сири (27%), молоко, сир (7,1-7,3%), крупи, макаронні вироби (6-10%). Для формування та збереження структури зубів необхідно вживати продукти, в яких багато кальцію, фосфору, фтору, мікроелементів та вітамінів групи В. Це молочні продукти, особливо тверді сири (20-30 г в день); крупи, особливо гречана, вівсяна; чорний хліб, смажена та печена картопля, яйця (1 в день), гарбуз, чай, бобові, морська капуста, буряк, морква, горіхи (5-6 штук в день).

У раціоні кожної людини, зокрема дитини та підлітка, повинні бути горохові та фасолеві супи, вінегрет. Гарніри до м'ясних страв краще готувати з круп, частіше вживати овочеві салати з додаванням горіхів та великої кількості зелені (кріп, петрушка та ін.). Всім дітям (від 1,5-2 років) та підліткам в день треба давати приблизно 0,5 л молочних продуктів у тому вигляді, який більш імпонує (каша, свіже або кисле молоко та ін.).

Яєчна шкаралупа (висушена після варіння, подрібнена на порошок) може бути гарним додатком до раціону дітей від 8-9 місяців до 14 років в кількості 0,5-1 чайна ложка в день з молочними продуктами. Необхідно тільки робити місячні перерви після кожного місяця приймання. Яєчну шкаралупу треба вживати під час вагітності (від 2-го до 7-го місяця з перервами - 1 місяць) та в період годування дитини за тією ж схемою.

Одна з головних вимог до їжі - вона має бути в міру жорсткою.

Обов'язкові для всіх - вживання сирих овочів та фруктів, салатів із зелені та активна жувальна робота.

Тренування жувального апарату настільки важливе для формування зубощелепної системи, гарного кровообігу, нормального росту щелеп та правильного розміщення зубів, що в школах багатьох країн обов'язково проводяться «5 хвилин жування» на уроках в молодших класах. Діти під керівництвом учителя пережовують протягом 5-7 хвилин будь-що жорстке (сушену грушу, моркву, яблуко, курагу та ін.).

Неприпустимо вживання великої кількості солодощів, борошняної вуглеводистої їжі, особливо перед сном. Така дієта сприяє розвитку карієсу. Однак, позбавити дітей утіхи з'їсти смачну цукерку, тістечко або печиво було б жорстоко і практично неможливо. Краще навчитися їсти подібні ласощі вдень, після основної їжі, ні в якому разі не перед сном. Після вживання солодкого - негайно почистити зуби або з'їсти твердий овоч, фрукт.

Вельми шкідливо, коли батьки привчають дитину засинати з цукеркою або печивом у роті. У подібній ситуації в порожнині рота на всю ніч залишається вуглеводистий наліт, під яким зуби швидко декальцинуються. Не такий шкідливий сам продукт, що містить вуглеводи, як його тривале перебування в порожнині рота.

Гігієна порожнини рота є однією з головних складових у профілактиці стоматологічних захворювань. Чищення зубів вранці після сніданку та перед сном повинне стати непорушним законом для кожного дорослого. Дітям можна обмежитися проведенням цієї процедури тільки перед сном.

Чищення зубів тим необхідніше, чим менше в раціоні людини овочів, фруктів, жорсткої їжі. Не слід посилатися на дідуся, який ніколи не чистив зуби, але до глибокої старості не знав про захворювання зубів. Дідусь, напевно, не їв стільки вуглеводів, як ми, і в його раціоні основними були овочі (особливо цибуля, часник).

Щодо нас, то з такою «цивілізованою» їжею треба бути більш уважним до гігієни порожнини рота.

Щітка для чищення зубів повинна бути в міру жорсткою (не дряпати ясна, але добре очищати), не дуже густа, щоб щетинки, згинаючись, заходили в міжзубні проміжки.

При нормальній емалі немає принципової різниці в тому, чим чистити - порошком або пастою. Треба вибирати той засіб, після якого зуби чисті, блискучі та в роті - приємне відчуття свіжості. При наявності захворювань зубів або ясен бажано одержати консультацію стоматолога про індивідуальні особливості догляду за порожниною рота.

Для контролю ефективності чищення зубів, навчання дитини правильно це робити, існує досить проста методика.

Після чищення зубів та полоскання рота з зовнішньої та внутрішньої сторін зуби треба змастити тампоном з 5%-м розчином йоду та прополоскати рот. Якщо якість чищення добра, то на зубах залишається легке жовте забарвлення. Місця, де лишився не знятий щіткою наліт, пофарбуються в темно-коричневий колір. Слід повторити чищення, щоб досягти ефекту від нього.

Напрямки руху щітки повинні бути різні: горизонтальні, вертикальні, подовжні та поперечні по жувальних, зовнішніх і внутрішніх поверхнях зубів. Чищення займає мінімум 1,5-2 хвилини для того, щоб лікувальні компоненти, які містяться в зубних пастах, встигли проникнути до емалі зуба або слизової оболонки порожнини рота.

Зубні еліксири мають слабку дезінфікуючу властивість та усувають неприємний запах із рота.

Відчуття свіжості в роті дає і драже «Тік-так», тому що містить ментол. Воно краще, ніж м'ятна цукерка, бо майже позбавлено вуглеводів.

Жувальні гумки можуть покращити очищення зубів механічно, якщо не доступна зубна щітка, а також примушують працювати жувальні м'язи, що сприяє підсиленню кровообігу в тканинах. Але з цією метою краще вживати ті, що не містять цукор (з ксилітом або сорбітом), і жувати їх не більше 15-20 хвилин після їжі. Тривале та часте (більше 2-3 разів на день) використання гумок може призвести до перевантаження слинних залоз і викликати їх виснаження, а в майбутньому - зменшення секреції слини та патологічну сухість у роті. Крім того, в період жування гумки починається рефлекторне виділення секретів шлунка, підшлункової залози та інших травних залоз. Якщо в цей момент не дати шлунку їжі, може початися захворювання шлунково-кишкового тракту (панкреатити, виразкова хвороба тощо). Тому користуватися гумкою треба тільки після їжі.

У питаннях особистої гігієни порожнини рота, як і в питаннях харчування, багато індивідуальних варіантів, які можна уточнити у лікаря-стоматолога з урахуванням ситуації в порожнині рота та стану здоров'я. Зараз у продажу безліч різноманітних зубних паст, щіток, йоржиків, ниток. Зубні пасти профілактичного напрямку, спрямовані на очищення зубів та легку протизапальну та дезінфікуючу дію за рахунок екстрактів трав (Cherry, Colgate Herbal, Cool mint, Forever bright, Silca, Родонта, Восход, М'ятна, Хвойна, Лесная, Лесной бальзам, Пародонтол та ін.), можуть застосовуватись без призначень лікаря. Але перш ніж застосовувати лікувальні пасти, потрібно порадитись зі стоматологом. Оскільки ті, що спрямовані на запобігання карієсу, містять різну кількість фтору, солі кальцію, фосфору, мають добавки соди або солі (Фтородент, Новий жемчуг, 32, Орал-Бі, Маклінз, Аквафреш та ін.), тому дітям та дорослим з різною активністю карієсу потрібні різні пасти. Є продукція з високою абразивною дією, щоб краще відбілювати зуби (Blend-a-Med, Medic White, Brushing gel, Fiacla smokers, Fights plaque, Tartal control, Глистер, Сенситив та ін.).

Але ці пасти не можна застосовувати повсякденно, а багатьом вони протипоказані. Є й такі, дія котрих спрямована на зниження чутливості зубів до подразників (Сенсодин-F, Лакалут-Сенситив, Сенсодин-класик та ін.). В деяких зних містяться досить сильні дезінфектанти (триклозан, хлоргексидин) і їх не можна застосовувати дітям, а дорослим - тільки за призначенням лікаря (Blend-a-Med- компліт, Borsalino, Колгейт-тотал, Лакалут актив та флуор, Пепсодент, Signal global, Новий жемчуг тотал та ін.).

Людям, в яких вже є прояви захворювань пародонта (запалення ясен, оголення шийок зубів та ін.), крім звичайного чищення зубів щіткою лікар може рекомендувати спеціальну гігієну міжзубних проміжків флосами (нитки) або йоржиками.

Регулярне звернення до лікаря допоможе не тільки попередити захворювання, а й вилікувати його на ранній стадії. Зуб може боліти або не боліти, але з кожним днем руйнуватися все більше і більше. Запалення ясен, різні захворювання пародонта лікуються тільки на ранніх стадіях. Якщо зуби вже рухливі, як клавіші, даремно вимагати від стоматолога повного виліковування, він може тільки полегшити страждання, але не відновити втрачене здоров'я.

Хотілося б звернути увагу батьків на профілактику у дітей патологій прикусу та положення окремих зубів.

Своєчасне лікування тимчасових (молочних) зубів допоможе зберегти їх до фізіологічної зміни. А це для молочних молярів, що страждають найчастіше, - 9-10 років. Передчасне видалення цих зубів може викликати переміщення сусідніх, нахил вперед першого постійного моляра, який прорізується в 6 років, втрату місця в щелепі для постійних премолярів. Тому кожну дитину після 2-х років потрібно показувати стоматологу 2 рази на рік.

Слід звернути увагу на наявність у дитини шкідливих звичок. Тривале смоктання соски (до 1,5-2 років і пізніше), пальця або язика призводить до утворення відкритого прикусу, при якому 4-8, а то й 12 фронтальних зубів не змикаються між собою і не можуть приймати участь в пережовуванні та відкушуванні їжі. Це складна патологія, яка важко лікується в постійному прикусі. Треба вжити всі заходи (обов'язково порадьтесь із стоматологом), щоб відучити дитину від шкідливої звички якнайшвидше.

До патології прикусу можуть призвести рахіт, порушення носового дихання, неправильне положення під час сну (підкладання кулака під щоку, занадто туга або плоска подушка тощо).

З усіх питань можна проконсультуватися зі стоматологом, який врахує індивідуальні особливості дитини. Краще, щоб це був сімейний лікар, оскільки часто

стоматологічні захворювання передаються у спадщину. Це треба передбачати і своєчасно займатись профілактикою.

Окрім правильного, здорового способу життя, раціонального харчування, старанної гігієни порожнини рота та позбавлення шкідливих звичок значне місце в профілактиці захворювань відводиться медикаментозній профілактиці. Основним засобом попередження ураження зубів карієсом є фтор. Він може вводитись в тканини зуба не тільки втиранням зубної пасти, що містить фтор, але й з допомогою електрофорезу, нанесенням фторлаку на поверхню зуба, аплікацією 0,2%-го розчину фтористого натрію та ін. Найбільш ефективною методикою профілактики ураження постійних жувальних зубів є покриття борозен та інших місць, які часто уражаються, герметиком (спеціальний цемент або лак, що містять фтор). Це дає можливість захистити молодий зуб від шкідливих агресивних діянь в порожнині рота на той час, який необхідно для закінчення мінералізації коронки зуба (біля 2-х років після прорізування).

Фторлаки і герметики бувають як звичайного хімічного отвердіння, так і ті, що полімеризуються світлом (фотополімери, компомери).

Ефективним засобом медикаментозної профілактики карієсу є «Ремодент» (виробляє Лисичанський м'ясокомбінат), що застосовується у вигляді аплікацій 3%- го розчину на добре вичищені зуби дітям старше 2-х років.

Крім правильної гігієни порожнини рота та спеціальної медикаментозної обробки зубів (екзогенна профілактика) лікар-стоматолог у разі необхідності

призначить профілактичні препарати внутрішнього застосування (ендогенна профілактика). З таких найчастіше застосовуються препарати, що містять кальцій, різні мінерали та мікроелементи і включають у себе вітамін Б, без якого кальцій не засвоюється (кальцій-магній-хелатний комплекс, кальцемін, кокамід, Са-нікомед, Са-вітрум та ін.). Вибір, дозування, кількість курсів на рік - це вирішує лікар індивідуально для кожного пацієнта. Можуть призначатись внутрішньо таблетки, що містять фтор (вітафтор, флюорид, флюор-е-дей та ін.), але тільки під контролем лікаря. Ендогенну профілактику карієсу потрібно призначати вагітним (28-32 тижні), дітям 1-3 років, 6 років та при наявності факторів ризику. Екзогенну профілактику проводять в період змінного прикусу в залежності від строків прорізування зубів.

Всі ці заходи проводяться тільки в стоматологічних установах лікарем- стоматологом або середнім медпрацівником під керівництвом лікаря. Не завжди бюджетні установи мають необхідний арсенал засобів профілактики через їх дорожнечу. Наприклад, фотополімерні лаки та герметики є тільки в платних поліклініках. Але витрати виправдані, тому що принесуть здоров'я вашій дитині на багато років.

Для профілактики захворювань ясен потрібно періодично відвідувати стоматолога для знімання зубних відкладень. При старанній гігієні порожнини рота та нормальному рівні здоров'я стан ясен рідко турбує людину до 20-25 років. Першим тривожним сигналом може стати підвищена кровоточивість ясен, свербіж, ломота в яснах, бажання сильно зціпити зуби. В таких випадках слід звернутися до стоматолога. Крім видалення всіх над'ясневих та підчясневих відкладень зубного каменя, протизапального лікування (мазі, аплікації тощо) в арсеналі стоматологічних установ існує широкий діапазон фізіотерапевтичних методик, що допоможуть припинити або повністю ліквідувати патологічний процес в яснах. Застосовуються різні масажі: гідромасаж, вакуум-масаж, д'арсонвалізація ясен; зрошення та аерозолі з лікарськими речовинами та відварами трав; електрофорези, парафінотерапія тощо.

Необхідно пам'ятати, що лікування і профілактика захворювань ясен найбільш ефективні на ранніх стадіях, при перших ознаках хвороби. Тому навіть здоровій людині треба бувати у стоматолога не рідше 1 разу на рік. Відвідування цього спеціаліста обов'язкове також з метою контролю за станом порожнини рота з точки зору розвитку пухлин.

Є ряд захворювань слизової оболонки порожнини рота (лейкоплакія, гіперкератоз губ, ерозивні хейліти, хронічні тріщини губ тощо), що протікають поволі і не завдають болю або інших неприємностей, але мають схильність перероджуватись в злоякісні пухлини. Своєчасне їх виявлення та лікування допоможе зберегти не тільки здоров'я, а й життя людини.

Необхідно з дитинства приділяти увагу гігієні порожнини рота, грамотно харчуватись, давати зубам жувальне навантаження, регулярно відвідувати стоматолога - і ви збережете свої зуби, а значить, забезпечите здоров'я всьому організму.

 

 

 

 

 

 

 

 

Авторизація

Відвідування

mod_jvcountermod_jvcountermod_jvcountermod_jvcountermod_jvcountermod_jvcounter
154
196
964
5122
827613
3.236.51.151
1
0
1

Авторські права 2012 @ ДНЗ "РОМАШКА" м. Березне, Рівненська область.

Усі права захищені. При використанні матеріалів посилання на сайт обов'язкове.